Czym są flary i do czego służą?

Flary to jeden z niezawodnych sposobów na ostrzeganie i sygnalizowanie na przykład swojego położenia w lesie czy na morzu. Tradycyjnie właśnie do tego służą flary, często nazywane też świecami dymnymi. Za ich pomocą można dawać konkretne sygnały, na przykład podczas akcji ratunkowych czy innych niebezpiecznych wydarzeń.

Podstawowa funkcja flar

Flary mają właśnie taką podstawową funkcję – sygnalizowanie na przykład w ciemności położenia. Wybierając się zatem na samochód na wyprawę gdzieś w niebezpiecznym terenie, warto mieć ze sobą właśnie w plecaku flary. Ich zakup to naprawdę wydatek jedynie kilku złotych, Natomiast są one niezawodne do sygnalizowania własnego położenia na przykład służbom ratunkowy. W ekstremalnych przypadkach warto używać ich na przykład w górach, chociaż oczywiście należy wstrzymać się w przypadku zagrożeń lawinowych.

 

Flary do wykorzystania na morzu

Flary można wykorzystać również w żegludze morskiej oraz sportach wodnych – w tym przypadku również służą one do sygnalizowania swojego położenia oraz wzywania pomocy. Postrzelenie flory w powietrze jest zatem jednym z sygnałów, że ktoś potrzebuje wsparcia z jakiegoś ważnego powodu. To taki międzynarodowo znany symbol.